Melorymki czyli Muzyczne Rymowanki

Melorymki

Melorymki i metoda UMUZYKALNIANIA DZIECI Carla Orffa.

melorymki - piosenki dla dzieci

Któż nie zna prostych wierszyków w stylu „Wlazł kotek na płotek”, „Idzie rak” czy „Ele mele dudki”? W tych niezwykle popularnych i niepozornych utworach ukryty jest, o czym wiele osób zapomina, ogromny potencjał edukacyjny. 

Właśnie w oparciu o proste, rytmiczne utwory słynny niemiecki kompozytor i pedagog Carl Orff stworzył metodę umuzykalniania dzieci.

Orff uznał, że najważniejszy w muzyce jest rytm i to on powinien stanowić początek edukacji muzycznej dzieci. Jego metoda, która zdobyła wielką popularność również w muzykoterapii stosowanej u dorosłych, kładzie główny nacisk na trzy główne elementy: śpiew, ruch i grę na prostych instrumentach, które się wzajemnie przenikają tworząc zwartą całość.

Zresztą sam prowadząc swoją szkołę, rozpoczynał zajęcia od rytmicznego mówienia i śpiewania, przechodząc do gry prostych instrumentach perkusyjnych i aktywności ruchowej.

Bardzo ważnym elementem jest fakt, że edukacja prowadzona była poprzez zabawę, pełną spontanicznego ruchu, śpiewu i muzykowania.

Carl Orff doskonale zdawał sobie sprawę, że „Wszystkie przeżycia wczesnego wieku, wszystko co w dziecku zostanie obudzone i rozwinięte, pozostaje mu właściwe przez całe życie”.

Orff założył, że muzyka pochodzi od słowa, dlatego zaleca, żeby już od najmłodszych lat dzieci rytmizowały proste słowa, starsze mogą rytmizować dłuższe zdania, przysłowia, wierszyki. Najlepiej, żeby dzieci same wymyślały rytm do zapoznanych słów, próbowały się zgodnie z tym rytmem poruszać,  a następnie przenosiły go na instrumenty. Ćwiczenia należy rozpoczynać od podzielenia słowa na sylaby, następnie dołączyć ruch ciała (np. wyklaskiwanie jakiegoś rytmu, tupanie, skakanie itp.) i przenieść go na instrument. Słowa zaczynają układać się w piosenkę, a tupanie nogą zamienia się w wystukiwanie rytmu na cymbałkach, aż w końcu w płynną grę.

Melorymki czyli muzyczne rymowanki

Właśnie w oparciu o metodę stworzoną przez Carla Orffa powstał projekt Melorymki czyli muzyczne rymowanki”. 
W Melorymkach wykorzystano tzw. instrumentarium Orffa (bębenki, grzechotki, dzwonki melodyczne, talerze, trójkąty) – optymalne instrumenty dla rozwoju małego dziecka. Wszystkie melodie Melorymek zostały wykonane z wykorzystaniem właśnie tych prostych instrumentów.

Rymowanki dla dzieci charakteryzuje rytm i powtarzające się fragmenty, są więc łatwe do zapamiętania i odtworzenia. Połączenie zabaw słowno-muzycznych z ruchem dostarcza dzieciom mnóstwo zabawy, radości i śmiechu oraz przekłada się na wieloaspektowy rozwój dziecka. W szczególności na rozwój pamięci, kreatywności, inteligencji językowej oraz pewności siebie.

Od strony muzycznej projekt opracował uzdolniony polski kompozytor i producent muzyczny Aries Niezgoda. Oto jego doświadczenia związane z rozwijaniem edukacji muzycznej małych dzieci:

Byłem zafascynowany jak dzieci niewybitnie utalentowane chwytają w mig te muzyczne rymowanki. Jeszcze nie widziałem dzieciaków tak bawiących się i cieszących  muzyką.
Jednak prostota góruje. Klarowny, minimalistyczny przekaz dla dziecka wygrywa zdecydowanie.
Dzieci przeżywają to całe sobą. Takie było moje zamierzenie. Ta muzyka, jak żadna inna dotąd wtapia się w ich krtań, struny głosowe, usta. Wszystko przychodzi bez wysiłku. Nawet nieuzdolnione muzycznie dzieci będą mogły w pełni, aktywnie uczestniczyć w projekcie Melorymki i rozwijać swoje umiejętności.„

Melorymki - Składanka Przebojów

Odtwórz wideo

Zapraszamy do KIDIMAX.TV

Płyta „Melorymki” do kupienia TUTAJ.

Te wpisy mogą Cię także zainteresować:

Mama i dziecko
Wspólne chwile

NAJCENNIEJSZY DAR Czas, który spędzamy z dzieckiem jest bezcenny. Żadna